انواع قالب وردپرس و تفاوتهای عمده بین قالبها

قالب چند منظوره وردپرس

مرور سریع مطلب

اگر در سالهای نه چندان دور صحبت از ساختن سایت اینترنتی با چند کلیک میکردیم شاید سخره  میشدیم . ولی در این سالهای اخیر و با حضور قالب وردپرس و از همه مهمتر خود وردپرس ساختن سایت آسان شده . وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا میتواند انواع قالب و پوسته را داشته باشد . به همین دلیل طراحان قالب دست به کار شده و انواع قالب را برای وردپرس طراحی کرده اند . قالب های وردپرس اکثرا با سلیقه های مختلف طراحی میشوند و در اختیار کاربران قرار میگیرند . میتوان گفت مهمترین نکته در طراحی قالب وردپرس اهمیت دادن به امکانات آن قالب و هماهنگی با وردپرس است  .

یک قالب وردپرس علاوه بر داشتن ظاهری کاربر پسند و زیبا باید کارا نیز باشد . به این معنی که در بسیاری از قالبها مشاهده میشود که با توجه به ظاهر زیبای قالب ولی کد نویسی آن دارای مشکل است . شما به عنوان کسی که میخواهد یک قالب مناسب برای سایت خود انتخاب کند باید علاوه بر بررسی ظاهر قالب کد نویسی آن را نیز بررسی کنید . مهمترین نکته در کد نویسی یک قالب میتواند سرعت اجرا قالب باشد . هر چه کد نویسی قالب اصولی تر و حرفه ای تر باشد سرعت لود شدن سایت نیز بالاتر میرود و این یعنی افزایش محبوبیت سایت شما بین کاربران .

دسته بندی کلی قالب وردپرس

قالبهای وردپرس

در بین سیستم های مدیریت محتوا ، وردپرس جزو محبوب ترین آنهاست . امروزه شاهده آن هستیم که طراحان بسیاری به طراحی انواع قالب وردپرس روی آورده اند . ما در خمین مطلب به صورت جداگانه و اختصاصی انواع قالب وردپرس را بررسی خواهیم کرد .

نکته بسیار مهم در انتخاب قالب وردپرس این است که قالب انتخابی شما با هدف و موضوع سایت شما هماهنگ باشد . چرا که انواع قالبها برای اهداف مشخصی طراحی میشوند و استفاده آنها در موضوع غیر مرتبط ممکن است به سایت و هدف شما لطمه بزند .

قالبهای ووکامرس

ووکامرس در حقیقت یک افزونه است که سیستم فروش را در وردپرس راه اندازی میکند . به این معنی که شما اگر بخواهید چیزی را در سایت خود به فروش برسانید باید افزونه ووکامرس را بر روی وردپرس نصب کنید .

اصولا اکثر قالبهای وردپرس به دلیل اهمیت افزونه ووکامرس با این افزونه هماهنگ بوده و قابلیت فروش دارند . ولی ممکن است از نظر ظاهری بخش فروش سایت بسیار ساده باشد . بنابراین طراحان دست به کار شده و قالبهایی را به صورت اختصاصی و هماهنگ با ووکامرس طراحی کرده اند . تا علاوه بر هماهنگی با ووکامرس ظاهری زیبا نیز داشته باشند .

قالبهای صفحه سازهای وردپرس

علاوه بر قالبهایی که به صورت عمومی برای وردپرس هستند و قالبهای ووکامرس سومین دسته قالبهای صفحه سازهاست . وردپرس دارای دو صفحه ساز محبوب المنتور و ویژوال کامپوزر است . در بسیاری از موارد طراحان قالب خود را به گونه ای طراحی میکنند که فقط با این صفحه سازها کار میکند . یعنی شما برای کار با قالب نیاز به نصب آن صفحه ساز بر روی وردپرس را دارید .

گاهی هم قالب به گونه ای است که قابلیت هماهنگی با هر دو صفحه ساز را دارد .

دسته بندی انواع قالب وردپرس و کاربردهای آنها

قالب فروشگاهی وردپرس

قالبهای های وردپرس را میتوان به انواع قالبهای : فروشگاهی ، چند منظوره ، شرکتی ، خلاق ، نمونه کار ، املاک ، دایرکتوری ، خبری  و آموزشی تقسیم کرد .

قالب فروشگاهی وردپرس

اگر شما قصد راه اندازی یک سایت فروشگاهی دارید و یا میخواهید در سایت خود محصولی بفروشید باید این نوع قالب را انتخاب کنبد . قالبهای فروشگاهی اصولا با افزونه ووکامرس هماهنگ هستند و طراحی آنها برای کاربران بهینه شده است . در میان قالبهای فروشگاهی هم تفاوتهایی وجود دارد . به طور مثال قالب فروشگاهی برای فروش کالای فیزیکی امکاناتی متفاوت با یک قالب فروش فایل دارد . مثلا در قالب فروشگاهی کالا دکمه های پیش نمایش یا دکمه لینک محصول وجود ندارد ولی در قالب فروش فایل وجود دارد .

بنابراین شما باید بدانید که فروشگاه شما چه میخواهد بفروشد و آیا کالای فیزیکی است و یا محصولات مجازی . حتما قبل از خرید قالب پیش نمایش قالب را حال چه به فارسی و چه انگلیسی بررسی کنید . امکانات مختلف آن را بسنجید و با اهداف خود تطبیق دهید . بسیاری از سایتهای معتبر فروش قالب وردپرس مانند ژاکت و راست چین پیش نمایش و توضیحات کاملی برای قالب دارند .

قالب چند منظوره و شرکتی وردپرس

این نوع قالب وردپرس در حقیقت قابلیت تمامی انواع قالب را در خود جای داده است . یعنی اصولا با یکی و یا چند صفحه ساز وررس هماهنگی دارد . قابلیت فروش نیز در این نوع قالب ها فراهم شده است و اصولا با ووکامرس هماهنگ هستند . قالبهای چند منظوره بیشتر برای سایتهایی مناسب است که حالت شرکتی دارند ولی در کنار آن چندین محصول نیز برای فروش دارند . بنابراین قسمتهای فروشگاهی انها طراحی های ساده داشته و بیشتر حالت کلاسیک ووکامرس را دارا هستند .

قالب خلاق ، نمونه کار وردپرس

این نوع قالب اصولا به گونه ای طراحی شده اند که طراحی بسیار زیبایی داشته باشند . در این نوع قالب اهمیت کمی به بحث فروش داده شده و بیشتر تمرکز بر روی نحوه نمایش نمونه کار هاست . اینکه عنوان نمونه کار کجا باشد و یا نوع فیلتر بندی نمونه کارها چگونه باشد اهمیت دارد . این نوع قالبها بیشتر برای سایتهای شخصی به کار میروند .

قالب املاک و دایرکتوری وردپرس

بیشتر قالبهای املاک به گونه ای طراحی شده اند که به صورت اختصاصی املاک را نمایش دهند . این نوع قالب اصولا دارای نقشه برای موقعیت ملک و مسیریابی هستند . بیشتر قالبهای املاک قابلیت افزودن ملک توسط کاربر را نیز دارند . یکی از بهترین قالبهای املاک در این زمینه قالب املاک هوزز است .

منظور از قالبهای دایرکتوری در حقیقت قالب های آگهی نامه هستند . در اکثر قالبهای دایرکتوری این امکان هست که کاربر بتواند اگهی خود را ثبت کند .

سایر قالبهای وردپرس

قالبهای خبری بیشتر برای ایجاد سایت خبری و مجله ای به کار میروند و بیشتر تاکید در این قالبها بر روی سرعت است . قالبهای آموزشی اصولا امکان نمایش فیلم مقمه آموزش را دارند و همچنین قابلیت فروش محصولات آموزشی را نیز در خود جای داده اند .

ویژگی های اصلی برای انتخاب قالب خود

قالب فروشگاهی BoxShop

 • ابتدا به نوع سایت خود و هدف از راه اندازی سایت نگاه کنید ( فروشگاهی ، شرکتی ، نمونه کار یا … )
 • در مرحله بعد امکاناتی که میخواهید در سایت خود داشته باشید را لیست کنید
 • امکانات اصلی و مهم را بالای لیست و امکانات کم اهمیت را پایین لیست بگذارید .
 • در میان قالب های مختلف آن دسته بندی جستجو کنید .
 • پیش نمایش قالب را مشاهده کنید و چند صفحه را در پیش نمایش پیمایش کنید .
 • ظاهر قالب را با توجه به هدفتان بررسی کنید ( گاهی شما ظاهر قالب را دوست ندارید ولی آن ظاهر کاملا مناسب هدف شماست )
 • امکانات قالب را با امکانات لیست خود بسنجید .
 • در پیش نمایش مانند یک کاربر با قالب کار کنید تا ببینید عملکرد قالب چگونه است .
 • بررسی کنید اگر امکانات شما نیاز به افزونه خاصی دارد ، قالب از آن افزونه پشتیبانی کنید .
 • حتی الامکان قالب را از سایت اصلی خریداری نمایید .
 • با پشتیبان قالب صحبت کنید و سوالات خود را مطرح کنید قبل از خرید .

آیا از قالب های رایگان استفاده کنم ؟

هم بعله و هم خیر

بسیاری از قالبهای وردپرس در مخزن وردپرس به صورت رایگان وجود دارند . شما میتوانید بدون هیچ هزینه ای از آنها استفاده نمایید . اکثر این قالبها قسمتهایی دارند که با پرداخت هزینه فعال میشود ولی کلیت قالب رایگان است مانند قالب آسترا .

بسیاری از قالبهای پولی نیز وجود دارند که دارای لایسنس عمومی ( GPL) هستند و فقط لایسنس برای بروزرسانی استفاده میشود . اینگونه قالبها در بسیاری از ساتهای دانلود رایگان قرار گرفته است . پیشنهاد میشود که برای تست و بررسی قالب از این نوع قالبها استفاده کنید و بعد از اینکه امکانات آن را بررسی کردید . اصل قالب را از فروشنده اصلی خریداری نمایید .

قالبهایی نیز وجود دارند که برای فعالسازی انها باید لایسنس فروشنده را وارد نمود . افرادی این قفل را میشکنند و به قول معروف نال میکنند و قالب نال شده را در اختیار کاربران میگذارند . در استفاده این نوع قالبها باید احتیاط کرد . چرا که ممکن است دارای کدهای مخرب و یا تبلیغاتی باشند . بهتر است قبل از استفاده آنها فایلها را توسط  سایتهای بررسی ویروس بررسی نمایید .

سخن آخر :

در نهایت باید گفت انتخاب یک قالب درست و هماهنگ با موضوع سایت میتواند باعث دیده شدن بهتر سایت شود . گاهی دیده میشود یک سایت فروشگاهی از قالب چند منظوره استفاده کرده و یلعکس . با انتخاب درست قالب وردپرس میتوان تا حد زیادی راه را حتی برای سئوی سایت نیز هموار کرد .

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • دیدگاه شما میتواند به سایر کاربران کلیدک کمک کند . کامل و دقیق بنویسید .
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • تمامی دیدگاه ها صرفا نظر کاربران میباشد و کلیدک هیچ گونه دخل و تصرف و یا موضع خاصی ندارد .
 • با ارسال دیدگاه قوانین و مقررات کلیدک را می پذیرید و مسئولیت دیدگاه خود را بر عهده میگیرید .