برای عکاسی چه دوربینی بخرم ؟ سوالی که عموما از عکاسان می پرسند !

سوال این است که میخواهم یک دوربین بخرم و چه دوربینی بخرم ؟
اگر کمی فکر کنیم متوجه میشویم که سوال کوتاه و به نظر سوال ساده ای است و انتظار داریم که کارشناس عکاسی نام چند دوربین دیجیتال را به ما بگوید و ما هم برویم و آنها را بخریم ! ولی نکته مهم این است که جواب این سوال به همین راحتی ها هم نیست و نیاز به توضیحات دارد .
مطلب ما درباره این است که چه نوع دوربین دیجیتالی را باید خریداری کرد و دوربین خوب چگونه دوربینی است ؟!
چیزی که باید شما قبل از خرید دوربین عکاسی از خود سوال کنید این است که من برای چه کاربردی میخواهم دوربین عکاسی خریداری کنم ؟
پاسخ به این سوال بسیار مهم است  ، چرا که درتوضیحاتی که ما در خصوص دوربین خوب میخواهیم بدهیم این جواب شما به خودتان  بسیار اهمیت دارد و آنجاست که شما میتوانید متوجه شوید که چه دوربینی برای شما و هدف شما دوربین مناسبی است و نه اینکه چه دوربینی خوب است چرا که ممکن است شما دربینی با امکانات فراوان خریداری کنید ولی عملا به هیچ دردتان نخورد .
بگذارید شما را راهنمایی کنم : هدف از خرید دوربین میتواند یکی از موارد زیر باشد : 
جهت عکاسی خانوادگی
عکاسی عمومی ( هم خانواده و هم علاقه شخصی )
عکاسی آماتور
عکاسی حرفه ای ( طبیعت و عمومی )
عکاسی حرفه ای ( تبلیغاتی )
سوال بعدی این است که چه فردی میخواهد از دوربین استفاده کند و مرد است یا زن و در کل فردی آشنا به عکاسی است و یا اصلا چیزی از عکاسی نمیداند !
با توجه به پاسخ این دو سوال شما میتوانید خیلی راحت از روی توضیحات بعدی متوجه شوید که چه دوربینی میتواند برای شما مناسب باشد و پس از خواندن توضیحات و مشخصات هر دوربین به راحتی پی ببرید که آیا آن دوربین مناسب هدف شما هست یا خیر و اقدام به خریداری نمایید .
نوع دوربین : 
دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار به چند دسته تقسیم میشوند ( که عکس آنها را در ابتدا مشاهده نمودید )
دوربین عکاسی دیجیتال کامپکت و کوچک
دوربین عکاسی دیجیتال شبه DSLR
دوربین عکاسی دیجیتال DSLR
و دوربین های عکاسی دیجیتال چاپ فوری

خب شما باید کدام نوع را خریداری کنید ؟
دوربین های کامپکت و کوچک بسیار مناسب عکاسی های خانوادگی است و اصولا این دوربین ها فیلمبرداری نیز انجام میدهد ،  بنابراین نیاز شما به دوربین فیلمبرداری را نیز برطرف خواهد کرد.
از طرفی حجم کمی دارد و به راحتی داخل کیف شما و یا جیب شما جای خواهد گرفت و در هنگام سفر حمل و نقل آن بسیار راحت است و به راحتی روی تک پایه به جهت وزن کم میتواند نصب شود و مورد استفاده قرار گیرد این نوع دوربین میتوان برای عکاسی عمومی نیز استفاده کرد .
دوربین های عکاسی شبه DSLR مناسب افرادی است که هدفشان از خرید دوربین هم عکاسی خانوادگی است و هم میخواهند دستی بر هنر عکاسی هم داشته باشند و برای دلشان عکاسی کنند این نوع دوربین شبیه به دوربین های اس ال آر است ولی قابلیت تعویض لنر ندارد و به همین جهت اصولا دارای انزهایی با کیفیت بالا هستند این دوربین ها حجم نسبتا کمی دارند و میتوانند داخل کیف یا کوله پشتی قرار گیرد ولی به جهت وزنشان نمیتوان آنها را روی منوپاد نصب کرد و باید از سه پایه دوربین استفاده نمود .
دوربین های عکاسی چاپ فوری بیشتر برای خاطره سازی و داشتن عکسی خاص مناسب است و اگر به دنبال داشتن عکسهای فوری و چاپی هستید این دوربینها میتواند بسیار مناسب باشد ولی در کل برای هیچ کدام از نوع عکاسی ها چه خانوادگی و چه حرفه ای پیشنهاد نمیشود .
دوربین های DSLR که قابلیت تعویض لنز را نیز دارد مناسب افرادی است که میخواهند به صورت حرفه ای به عکاسی بپردازند و البته مسلم است که با این دوربین ها نیز میتوان عکس خانوادگی گرفت و یا برای دل خود عکاسی کرد ولی نکته مهم این است که این نوع دوربین ها اصولا حجم زیادی دارند و برای حمل و نقل آنها نیاز به کیف مخصوص دوربین است و بنابراین شاید برای مصارف خانوادگی فقط دوربینی دست و پا گیر باشد .
همچنین در سفرها نیز خودش به عنوان یک کیف دوشی وبال شما خواهد بود مگر اینکه هدفتان از سفر، عکاسی باشد که خود مقوله دیگری است . همچنین دوربین های دی اس ال آر دارای تنظیمات حرفه ای هستند و این یعنی شما برای داشتن عکسی خوب باید تنظیمات درستی را انجام دهید و در بیشتر مواقع در شرایط نوری کم عکسهای خوبی خروجی نمیدهند و گاهی ما شاهد آن هستیم که عکسی که با یک دوربین کامپکت در شرایط نوری بد مانند محیط داخل خانه گرفته شده است بسیار بهتر از عکسی است که با دوربین حرفه ای در همان شرایط نوری و در حالت تمام اتوماتیک گرفته شده است چراکه دوربین های کامپکت صرفا برای مصارف خانگی طراحی شده اند ولی دوربین حرفه ای شرایط حرفه ای را میطلبد .

حال که متوجه شدیم چه نوع دوربینی به طور کل مناسب چه نوع مصرفی است به خصوصیات دوربین ها میپردازیم و شما میتوانید با توجه به مصرف و بودجه بندی خود اقدام به خرید دوربین نمایید / جالب است بدانید ما دوربین گوشی های تلفن همراه را نیز جزو دوربین های کامپکت محسوب میکنیم و شما میتوانید نکات زیر را در خصوص آنها نیز بررسی نمایید .
ابعاد و وزن دوربین : 
دوربین هر چه کوچکتر باشد مناسب مصرف خانگی و سفر است و هر چه سبکتر باشد مناسب بانوان و کودکان خواهد بود و هر چه دوربین سنگینتر باشد مناسب آقایان ، در مورد دوربین های حرفه ای نیز باید گفت دوربین های با بدنه کوچکتر مناسب بانوان و کودکان خواهد بود چرا که اصولا دست بانوان کوچکتر از آقایان است و حمل و نقل دوربین با وزن کمتر نیز راحتر است پس دوربین از هر نوعی که باشد باید وزن و حجم کمی داشته باشد و این مورد جزو نکات مثبت آن دوربین به حساب میآید حتی در دوربین های حرفه ای نیز گاهی دوربینی کاملا حرفه ای بسیار سبک تولید میشود و مثلا برای خبرنگارها حمل و نقلش راحت تر است .
حسگر دوربین : 
حسگر دوربین جایی است که قبلا ما فیلم عکاسی را قرار میدادیم و امروزه جای فیلم را حسگرها که تصاویر را ثبت میکنند گرفته اند حسگر چند ویژگی دارد یکی اندازه فیزیکی حسگر است و دیگری تعداد نقاطی که حسگر روی خود جای میدهد و تصویر را ثبت میکند که همه ما به آن مگاپیکسل میگوییم ما قصد نداریم به بررسی تخصصی بپردازیم پس عامیانه میگوییم که حسگری که ابعاد بزرگتری دارد بهتر از حسگر کوچکتر است مثلا حسگری با ابعاد ۳۶ در ۲۴ میلیمتر( که به فول فریم معروف است )  بهتر از حسگر با ابعاد ۲۳ در ۱۵ میلیمتر( که به آن کراپ فریم یا هاف فریم میگویند )  است بنابراین فرقی نمیکند دوربین کامپکت باشد یا حرفه ای حسگر بزرگتر عکسی بهتر به ما خواهد داد.
اندازه حسگر به مگاپیکسل ارتباطی ندارد و ممکن است حسگری با ابعاد بزرگتر مگاپیکسل کمتری داشته باشد ولی عکسی با کیفیت تر بدهد و بلعکس  ؛ مگاپیکسل ارتباط مستقیم به کمیت خروجی عکس دارد هر چه بیشتر باشد اندازه چاپی عکس نیز بزرگتر خواهد شد مثلا دوربینی ۱۲ مگاپیکسلی ابعاد عکسی بزرگتر از دوربینی ۶ مگاپیکسلی خواهد داشت ولی این لزوما باعث نمیشود کیفیت عکس یعنی فاکتور هایی مانند رنگ و نور و شارپ بودن تصاویر نیز بهتر باشد چرا که کیفیت عکس به عواملی همچون نور محیط و البته کیفیت لنز و اندازه حسگر ارتباط دارد و نمیتوان گفت دوربینی با مگاپیکسل بالا حتما دوربین خوبی است ،  ما این نکته را در دوربین های تلفن همراه کاملا میتوانیم حس کنیم مثلا یک گوشی متفرقه چینی دوربینی ۲۰ مگاپیکسلی دارد ولی عکسهایش به اندازه یک دوربین ۶ مگاپیکسلی یک برند معتبر خوب نیست چرا که کیفیت عکس به لنز دوربین و اندازه و کیفیت حسگر دوربین نیز وابسته است .

مورد بعدی پردازنده نرم افزاری داخل دوربین است اصولا هر چه نسخه نرم افزار بالا تر باشد خروجی عکسها بهتر خواهد بود مثلا در دوربین های نیکون پردازنده اکسپد قرار دارد که اکسپد ۶ حتما بهتز از اکسپد ۴ خواهد بود .
جمع بندی  : هر دوربینی که بخواهید بخرید در مقام مقایسه حسگر بزرگتر بهتر است و نسخه بالاتر پردازنده یک مزیت است و لزوما مگاپیکسل بالا دلیل خوب بودن دوربین نیست در اینجا باید گفت در سطح حرفه ای دوربین های فول فریم در جایگاه بالاتری از دوربین های هاف فریم قرار میگیرند.
نوع فرمت عکس : 
دوربین هایی که دارای فرمت عکس raw هستند برایشان یک مزیت محصوب میشود ولی باید گفت در مصارف خانگی و یا حتی عمومی اگر دوربینی فرمت خام را نداشت برایش ایراد محسوب نمیشود چرا که برای خانواده ها اصولا کاربردی نخواهد داشت و بیشتر برای مصارف حرفه ای قابل اهمیت است
مگاپیکسل : 
قاعدتا دوربین با مگاپیکسل بالاتر بهتر است ولی لزوما دلیل انتخاب نخواد بود طبق توضیحات بالا در مصارف خانگی و عمومی دوربینی که بتوان عکسهایی در اندازه A4 را چاپ کرد مناسب خواهد بود و اعداد بالای مگاپیکسل بیشتر جنبه تجاری برای فروش دوربین را دارد ولی در مصارف حرفه ای و مخصولا مقوله تبلیغاتی مگاپیکسل بالا میتواند یک مزیت بزرگ برای دوربین باشد .
فیلمبرداری : 
خوب است که دوربین عکاسی فیلمبرداری هم بکند ولی نامش دوربین عکاسی است و نباید انتظار زیادی داشت باید گفت در مصارف خانگی دوربینی که در حد اچ دی و فول اچ دی فیلمبرداری کند کافی است چرا که فیلم هر چه سایز بیشتری داشته باشد حجم بیشتری از کارت حافظه را پر میکند و آنوقت شما باید کارت حافظه با ظرفیت بیشتر خریداری نمایید تا بتوانید دقایق بیشتری فیلمبرداری کنید و این یعنی هزینه بیشتر که به شما تحمیل میشود .
سرعت شاتر :
هر چه دوربین سرعتهای شاتر پایین تر را ساپورت کند بهتر است مثلا سرعتهایی مانند ۱ ثانیه و یا حتی بیشتر چرا که به شما امکان میدهد عکسهایی حرفه ای تر بگیرید . سرعت شاتر زمان نوردهی به تصویر را برعهده دارد ، بنابراین زمانی که شما نیازمند این هستید که در مکانی کم نور زمان نوردهی بیشتر داشته باشید به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید عکاسی کنید . البته این مورد برای عکاسی حرفه ای اهمیت زیادی دارد و اگر برای مصارف عمومی دوربین را میخواهید شاید برای شما حساسیت دوربین بیشتر مهم باشد .
عدد دیافراگم :
دوربینی خوب است که بتواند اعداد دیافراگم بازتر را ساپورت کند مثلا در دوربین های کامپکت اصولا عدد دیافراگم بین عدد ۵.۶ تا ۸ است بنابراین هر چه این اعداد از هم فاصله داشته باشند دوربین بهتری را خواهید خرید مثلا ۳.۵ تا ۱۶ خیلی بهتر از ۵.۶ تا ۸ است در دوربین های اس ال آر عدد دیافراگم روی لنز است و آنجا هم لنزی بهتر است که بازه دیافراگمی بیشتر داشته باشد . نکته : منظور ما از بازه دیافراگم بیشتری بازترین حالت دیافراگم و بسته ترین حالت آن است . دیافراگم در دوربین عکاسی وظیفه دارد تا شدت نور وارد شده به دوربین را کنترل کند و هر چه دیافراگم بازتر باشد نور بیشتری وارد دوربین خواهد شد .
حساسیات یا ایزو  ( iso  ) :
دوربینی بهتر است که بتواند حساسیت بیشتری را ساپورت کند مثلا دوربینی که تا حساسیت ۶۴۰۰ را دارد بهتر از دوربینی با حساسیت ۸۰۰ است . هر چه حساسیت دوربین بتواند مقدار بیستری را پشتیبانی کند شما میتوانید در مکانهایی که نور کمتری دارد عکاسی انجام دهید .
فلاش روی دوربین :
اگر دوربینی فلاش روی خودش داشت مقدار پرتاب نور فلاش هر چه بیشتر باشد بهتر است.
باتری :
باتری ها یا قابل شارژ هستند و یا باتری از نوع قلمی ، باید گفت باتری ها ی قابل شارژ بسیار بهتر از نوع قلمی است بنابراین حتی اگر دوربینی باتری قابل شارژ قلمی نیز داشت بهتر است سراغش نروید و اگر به گونه ای بود که دوربینی سایر مشخصاتش خوب بود و باتری قلمی داشت از باتری قلمی قابل شارژ اصل استفاده نمایید

باید گفت دوربین خوب دوربینی است که شما را در هدفتان از خریدن دوربین  یاری دهد و لزوما گران بودن دوربین و یا حرفه ای بودن آن نشاندهنده دوربین خوب برای شما نیست !
اگر میخواهید دوربینی حرفه ای خریداری کنید و فقط از حالت تمام اتوماتیک آن استفاده کنید در حقیقت پولتان را هدر داده اید مانند این است که شما یک گوشی تلفن همراه هوشمند خریداری کنید وفقط برای تماس استفاده کنید پس چرا هوشمند خریدید !
امروزه دوربین های گوشی های تلفن همراه هوشمند بسیار پیشرفت کرده است و جای دوربین های کامپکت را گرفته است پس پیشنهاد مکینم اگر برای عکاسی در محیط خانواده دوربینی میخواهید  ، گوشی خوبی خریداری کنید ،  گوشیی که دوربینش حالت پرو یا حرفه ای داشته باشد و کیفیت لنز خوبی داشته باشد و حداقل ۱۲ مگاپیکسل باشد تا بتوانید تا سایز ۱۳ در ۱۸ عکسهایتان را چاپ کنید .

در اینجا سعی شد مختصری در خصوص اینکه چه دوربینی بخرم داده شود و نکاتی گفته شده که شما را از سردرگمی درآورد و اینکه ما از زاویه ای دیگر به خرید دوربین نگاه کردیم و هدفان این است تا شما دوربینی را خریداری نمایید که به هدفتان نزدیک باشد و بی جهت پول زیاد بابت امکاناتی که به کارتان نمی آید نپردازید .

قاعدتا دوستانی که حرفه ای هستند و قصد خرید دوربین را دارند با توجه به اینکه اطلاعات کاملی در خصوص کاربرد های شاتر و دیافراگم و کاربرد حساسیت و همچنین نورسنجی و وایت بالانس یا تراز سفیدی را دارند میتوانند انتخاب درستی داشته باشند .

ما در اینجا به مسئلی چون تراز سفیدی دوربین و یا نمایشگر دوربین و یا مسئله کارت حافظه و چیزهایی همچون فوکوس و نقاط فوکوس و مسائلی چون وای فای داشتن یا نداشتن دوربین یا ثبت موقعیت مکانی و بسیاری چیزهایی که ممکن است در دوربین ها باشد نپرداختیم ، چرا که مواردی همچون تراز سفیدی و نمایشگر امروزه در اکثر دوربینها وجود دارد و جزو چیزهایی است که حتما در دوربین هست و صفحه های نمایش هم در بیشتر دوربین ها رزولوشن مناسبی دارد و تفاوتها بسیار اندک است و چیزهایی مثل وای فای و موقعیت مکانی هم مسائلی اصلی و اساسی برای انتخاب نیستند .آنقدر که باتری دوربین مهم است که چه مقدار شارژ نگه میدارد وای فای مهم نیست !

سخن آخر : 

خریدن دوربین عکاسی خوب یک دغدغه برای آماتورها و حرفه ای هاست ولی بدانیم که دوربینی برای ما خوب است که ما را به هدفمان نزدیک کند .

استفاده از مطلب با ذکر نام و لینک منبع بلامانع است / kelidak.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...