تور مجازی ، واقعیت مجازی یا بازدید مجازی ؟

شاید شما هم جزء افرادی باشید که به تکنولوژی و فناوری های روز دنیا در زمینه عکاسی ۳۶۰ و تور مجازی علاقه مند باشید و آن را دنبال کنید . در اینجا ما قصد داریم تا به بررسی معانی و مفهوم این عبارات بپردازیم و آنها را از دید زبانشناسانه و عموم بررسی نماییم .
در ابتدا بگذارید به تعریف تور مجازی بپردازیم ! در کشور ما عبارت تور مجازی کمی برای عموم جامعه ناشناخته است و شاید علت در نوع ترجمه باشد که عبارت  virtual tour را تور مجازی ترجمه میکنیم و بسیاری با شنیدن و یا دیدن کلمه “تور” در عبارت تور مجازی ذهنشان به تور های گردشگری میرود و این در حالی است که باید گفت این ذهنیت درست است و معنی تور مجازی همان گردشگری است و آن هم از نوع مجازی و یکی معانی “مجاز” یعنی غیر واقع بنابراین میتوان عبارت “تور مجازی” را گردشگری غیر واقعی هم گفت ، ولی آیا این درست است ؟
در حقیقت اصل عبارت virtual tour در خصوص عینک های vr و فضاهایی به کار میرود که آن فضا از طریق برنامه های سه بعدی سازی بوجود آمده باشد و مخاطب در فضاهایی که اصلا وجود خارجی ندارند گردشگری مجازی انجام دهد ، مانند خانه ای که هنوز ساخته نشده ولی توسط برنامه های سه بعدی سازی داخل آن طراحی شده و به مخاطب توسط عینک های vr نشان داده میشود و یا قرار گرفتن در محیط بازی های سه بعدی و یا دیدن فیلم های سه بعدی و … بنابراین باید عبارت تور مجازی را برای چنین مواردی به کار برد .
حال زمانی که از یک مکان که کاملا وجود خارجی دارد عکاسی ۳۶۰ درجه انجام میدهیم و این امکان را میدهیم تا مخاطب بدون حضور در آن مکان آنجا را ببیند باید از عبارت virtual reality که به معنی واقعیت مجازی است استفاده کنیم چرا که مکان عکاسی شده واقعا وجود دارد .
حال سوال اینجاست که پس بازدید مجازی چیست ؟! شاید تا اینجا هم در حال بازی با کلمات باشیم و واقعا هیچ فرقی بین اینها نباشد ! ولی چرا در حقیقت در زبان انگلیسی بین تور مجازی ، واقعیت مجازی و بازدید مجازی فرق است که دو عبازت اول را مورد بررسی قرار دادیم .

بازدید مجازی چیست ؟

خب تا اینجا گفته شد که اگر فضایی که در حال نشان داده شدن است وقعا وجود نداشته باشد به آن عبارت تور مجازی گفته میشود و اگر واقعا وجود داشته باشد به آن واقعیت مجازی و حال میگوییم به هر دوی اینها میتوان گفت بازدید مجازی و غیر واقعی چرا که در هر صورت شما در مکان و فضای مورد نظر حضور فیزیکی ندارید و در حال بازدید از آن مکان به صورت غیر حضوری هستید و واقعا در آن فضا نیستید .

یک تعبیر و نظریه شخصی !

تمامی تعبیر های گفته شده در بالا بر اساس معنی کلمات از داخل دیکشنری های خارجی و داخلی و همچنین از خواندن مقاله های گوناگون خارجی بیان شده اند مثلا  اگر توضیحات مختلف درباره دوربین های ۳۶۰ را بخوانید تمامی افراد برای عکاسی ۳۶۰ و ساختن تور مجازی ( که عموم به کار میبرند ) از عبارت “virtual reality”  استفاده میکنند و نه عبارت virtual tour .
ولی چیزی که اکنون میگویم یک نظر کاملا شخصی است ! ما  زمانی که از یک مکان اقدام به تهیه عکس ۳۶۰ میکنیم ، میتوانیم آن عکس ۳۶۰ را توسط گوشی های هوشمند خود بازدید کنیم و به اطراف را به گونه ای که گویی در آنجا هستیم ببینیم ؛ خب تا اینجای کار ما یک عکس ۳۶۰ درجه افقی در ۱۸۰ درجه عمودی تهیه کرده ایم که تهیه آن میتواند توسط انواع دوربین های ۳۶۰ درجه و یا توسط ابزارهای حرفه ای و سر سه پایه پانوراما و دوربین DSLR  انجام شده باشد .
حال این عکس ۳۶۰ درجه ( که در اصل باید واژه کروی را برای آن به کار برد ) را توسط گوشی و یا داخل کامپیوتر و یا تبلت به دیگران نشان میدهیم و یا حتی از طریق عینک های vr آن را نشان میدهیم و آنها میتوانند با چرخاندن سرشان ( در عینک vr ) و یا توسط موس و یا انگشتشان عکس را به اطراف بچرخانند و اطراف را ببینید . ولی آیا آنها در حال گردشگری مجازی هستند ؟! خیر .
زمانی که شما فقط یک عکس از یک مکان تهیه میکنید و به مخاطب نشان میدهید در واقع شما در حال نشان دادن واقعیت مجازی آن مکان به آن فرد هستید ، ولی برای گردشگری نیاز است تا مخاطب بتواند در محیط به صورت مجازی قدم بزند و از نقطه ای به نقطه دیگر برود و کلیت بک مکان را درک کند . فرض کنید شما یک اتاق از یک هتل را عکاسی ۳۶۰ درجه انجام دهید و به مخاطب نشان دهید ، خب او فقط یک اتاق را به صورت مجازی دیده است و درکی از آن هتل به دست نیاورده است .
نکته ای که میخواهم به آن بپردازم دقیقا همین است که زمانی که میگوییم “تورمجازی” و میگوییم تور مجازی به گردشگری گفته میشود که وجود واقعی ندارد به این خاطر است که افرادی که در این زمینه فعالیت میکنند فضای مورد نظر را به صورت سه بعدی طراحی میکنند و این امکان وجود دارد تا مخاطب بتواند حتی در آن محیط راه برود و قدم بزند ( دقیقا کاری که دوربین و برنامه شرکت matterport  انجام میدهد ) بنابراین زمانی که صحبت از ساختن تور مجازی بوسیله عکاسی میشود یعنی ما  باید مجموعه ای از عکسهای کروی را داشته باشیم تا مخاطب بتواند نقاط مختلف را بازدید کند و به صورت مجازی در آن مکان گردش نماید . به طور مثال برای بازدید از یک هتل بتواند نمای بیرونی را ببیند و بعد لابی را و رستوران را و … تا بتواند کلیت آن هتل را درک کند .

بنابراین به کار بردن عبارت “تور مجازی” در صورتی که مخاطب ما بتواند در محیط بچرخد و از نقطه ای به نقطه دیگر برود میتواند عبارت درستی باشد ولی اگر فقط یک نما را ببینید باید بگوییم که او در حال تماشای واقعبت مجازی آن محیط است .

ویژگی های یک تور مجازی چیست ؟

زمانی که میگوییم تور مجازی یعنی من بتوانم محیط را ببینم و در آن گردش کنم و در نهایت درکی درست از آن پیدا کنم گویی که به انجا رفته ام و تمام ! بنابراین یک تور مجازی ( که توسط عکاسی درست شده باشد ) باید دارای عکسهایی با کیفیت باشد ، بتوان در آن نام قسمتهای مختلف را دید و بیننده را از نقطه ای به نقطه دیگر به گونه ای هدایت کند ( قرار دادن نقاط هات اسپات ) که محیط کاملا درک شود . با یک مثال توضیح میدهم :
فرض کنید شما یک تور مجازی هتل را میبیند ( برای دیدن نمونه کلیک کنید ) > نقطه اول باید نمای هتل باشد > با یک فلش به لابی هدایت میشود > و بعد به سمت رستوران و اتاقها و سایر قسمتها .
امروزه امکانات زیادی را به مدد برنامه های ساختن تور مجازی میتوان بر روی آن قرار داد مانند قرار ددن صدای گوینده بر روی هر نما یا قرار دادن منوی قسمتهای مختلف و یا قرار دادن مجری بر روی هر نما و قرار دادن نقشه موقعیت مکانی و نقشه خود مکان ، قرار دادن لوگو و انواع عکس و گالری تصاویر … ولی چیزی که اهمیت دارد کیفیت عکسها و سادگی و مفهوم بودن درک محیط است چرا که هدف تولید تور مجازی است و نه یک وب سایت ! ما میخواهیم مخاطب خیلی راحت محیط را ببیند و لذت ببرد و درک کند بنابراین شاید اضافه کردن امکانات بیش از حد به تور مجازی مخاطب را از دیدن آن منصرف کند .
نکته مهم بعدی اجرا شدن تور مجازی در انواع دستگاه هاست مخاطب باشد بتواند در گوشی موبایل هوشمند خود ( چه اندروید و چه ios  ) ، در تبلت و یا لپ تاپ یا کامپیوتر خود آن را ببیند و مشکلی نداشته باشد امروزه تور مجازی هایی که در یکی از این دستگاه ها هم اجرا نشوند منسوخ شده هستند .

واقعیت مجازی برای همه مشاغل !

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی عکاسی امر مهمی برای تبلیغات به حساب آمد و امروزه هم واقعیت مجازی برای معرفی یک مکان و یا شغل میتواند بسیار کارآمد باشد ، مخاطب امروز به دنبال دریافت سریع اطلاعات است و شاید دیدن یک عکس ۳۶۰ درجه از یم مغازه و محیط کاری بتواند در چند دقیقه یک محیط را به او معرفی کند و در تصمیم گیری او تاثیرگذار باشد چه بسیارند افرادی که محیطی که میخواهند به انجا بروند برایشان مهم است ، مهم است محیط دندانپزشکی که میروند چگونه باشد و یا رستئرانی که میروند و یا فروشگاهی که برای حرید میروند و … بنابراین شاید باید گفت شیوه تبلیغات در حال تحول است .

سخن آخر :

امید است این مقاله توانسته باشد اندکی مفید فایده بوده باشد و به شما کمک کرده باشد تا “تور مجازی” را بهتر بشناسید .
نویسنده : محمد محقق تبار

 

استفاده مطلب با ذکر نام و لینک سایت ببین برو بلامانع است

یک دیدگاه برای “تور مجازی ، واقعیت مجازی یا بازدید مجازی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...