تور مجازی یا واقعیت مجازی چیست ؟

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در جوامع گوناگون شاهد آن هستیم که بیشتر مردم به دنبال هر آنچه جدید و نو است میروند و به دنبال آن هستند تا بیشترین بهره را از این تکنولوژی ببرند . تور مجازی و عکاسی ۳۶۰ درجه نیز یکی از تکنولوژی های جدید به حساب می آید .
در این میان یکی از پیشرفتهای بسیار زیاد در زمینه گوشی های تلفن همراه بوده و در کنار آن شاهد پیشرفتهای بسیار زیاد در زمینه عکاسی دیجیتال و دوربین های عکاسی دیجیتال هستیم .
به گونه ای که در این روزها بسیاری از مردم به دنبال یک گوشی تلفن همراه خوب که دارای دوربینی با کیفیت خوب باشند هستند تا نیاز خود در دو جهت را برطرف نمایند یعنی هم تماس و هم عکاسی .
حال در میان این همه پیشرفت مگر میشود انسان به دنبال نادیده های خود نباشد !
بسیاری از ما همواره به دنبال دیدن مکانهایی هستیم که تا کنون ندیده ایم و به دنبال کشف چنین مکانهایی هستیم ، مشخص است که در گذشته راهی نداشتیم تا سفر کنیم و هر آن جایی را که دوست داشتیم را ببینیم و خب قاعدتا شاید عکسهایی هم  با دوربین های آنالوگ میگرفتیم و بعد چندین روز برای ظاهر شدن نگاتیو ها انتظار میکشیدیم و بعد از شاید یک هفته عکس ها را میدیدیم .
ولی این روزها دیگر حرف از رفتن و دیدن یک مکان نیست ! بلکه حرف از دیدن و بعد رفتن به یک مکان است … البته اینکه تا چه حد این موضوع خوب است و یا بد بماند برای کارشناسان ولی چیزی که مطرح است این است که اکنون چنین تکنولوژی وجود دارد و چیزهایی مثل واقعیت مجازی و یا تور مجازی مطرح شده است .
شاید اگر در سالهای گذشته میگفتیم بیا فلان جا را ببین و بعد اگر دوست داشتی برو به آنجا حرفی مسخره جلوه میکرد و میگفتند که ای بابا اول باید بروی و ببینی و نه اینکه اول ببینی و بعد بروی .
ولی امروزه با وجود تور مجازی و واقعیت مجازی چنین چیزی امکان پذیر شده است . واقعیت مجازی و یا تور مجازی معنی خود را درون خود حمل میکند و آن هم حضور در یک مکان به صورت کاملا فرضی و مجازی است .
در این تکنولوژی از یک مکان بوسیله دوربین های عکاسی و از قسمتهای مختلف آن مکان عکاسی میشود و یا بوسیله دوربین ۳۶۰ یک عکس گرفته میشود  و سپس بوسیله نرم افزارهای کامپیوتری این عکسها به هم متصل شده و آن مکان را نشان میدهد ، البته این نوع دیدن با دیدن یک عکس از یک مکان کاملا متفاوت است و آن هم اینکه شما میتوانید تصاویر را به چپ و راست و بالا و پایین بچرخانید و مانند این که در آن مکان حضور دارید و سر خود را به اطراف میچرخانید آن مکان را ببینید و درکی درست تر از آنجا به دست آورید و شاید دلتان بخواهد که واقعا به آنجا بروید !

نمونه ای از تور مجازی که از تنگه واشی در نزدیکی فیروزکوه تهیه شده است

تور مجازی می تواند به صورت های گوناگون ساخته شود و با دوربین های مختلف عکاسی شود ، ولی همه آنها در یک چیز اشتراک دارند و آن هم نشان دادن یک مکان به صورت مجازی است و باید به گونه ای این کار را انجام دهند که فرد مشاهده کننده تور مجازی بتواند درکی درست از آن مکان به دست آورد .
در ابتدا تور مجازی صرفا برای سرگرمی و یا نشان دادن مکانهای گردشگری استفاده میشد ولی اکنون واقعیت مجازی جایگاه بسیار مهمی در میان مشاغل پیدا کرده و بسیاری از مشاغل که دیده شدن مکان آنها بسیار مهم است از تور مجازی برای تبلیغات خود استفاده میکنند به طور مثال بسیاری از هتل ها ترجیح میدهند تا زیبایی هتل خود را به طور کامل به مسافران خود نشان دهد و خب چه چیزی بهتر از یک تور مجازی حرفه ای که بتواند تمامیت یک هتل را نشان دهد ؟! در روزهای اخیر میبینیم که حتی استفاده از عینک های وی آر برای تور مجازی بسیار رایج شده و در صنعت املاک بسیاری از مشاورین املاک سعی دارند تا از این تکنولوژی برای نشان دادن املاک استفاده کنند چرا که در این روزها شهر ها بسیار شلوغ شده و بوسیله تور مجازی میتوان در یک جا نشست و اول املاک را دید و مثلا ملکی را که نظر اولیه ما را جلب کرده است را از نزدیک دید . تهیه تور مجازی نیز این روزها کاری آسان شده است و کافی است تا بوسیله برنامه های ساخت تور مجازی که برای اندروید تولید شده است را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید و از یک مکان تور مجازی تهیه نمایید ، البته واضح است که برای داشتن یک تور مجازی حرفه ای از یک مکان نیاز به ابزارهای حرفه ای و افراد متخصص است .

در آخر باید گفت تکنولوژی در حال پیشرفت است و این ما هستیم که باید از این پیشرفت ها استفاده مناسبی داشته باشیم .

 

این مطلب رو به اشتراک بگذار
واتس اپ
تلــگرام
گوگل +
توئیتر

5 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده

 1. تور مجازی ، واقعیت مجازی یا بازدید مجازی ؟ – کلیدک

  […] باشید که به تکنولوژی و فناوری های روز دنیا در زمینه عکاسی ۳۶۰ و تور مجازی علاقه مند باشید و آن را دنبال کنید . در اینجا ما قصد […]

  پاسخ
 2. تور مجازی آفلاین در تبلت و گوشی اندروید – کلیدک

  […] میگوییم که نگران نباشید ! شما میتوانید با خیال آسوده اقدام به تهیه تور مجازی خود نمایید و تور مجازی خود را در سایت ببین برو ثبت […]

  پاسخ
 3. دوربین 360 و انواع آن برای ساختن تور مجازی – کلیدک

  […] افزارهای تهیه عکس بوجود آمده است میتوانیم از یک مکان عکاسی ۳۶۰ درجه و یا بهتر بگوییم عکس کروی تهیه کنیم و سپس این عکس […]

  پاسخ
 4. بررسی دوربین 360 theta برای ساختن تور مجازی – کلیدک

  […] انتظار کیفیت واقعی hd را بر آورده کند . ولی در قسمت عکاسی ۳۶۰ درجه با توجه به دوربینی که در طرفین دارد کیفیتی بسیار خوب را […]

  پاسخ
 5. بررسی دوربین 360 گوپرو مکس GoPro MAX – کلیدک

  […] مجازی دوربینی مناسب نباشد ولی اگر دوربین ۳۶۰ را برای عکاسی ۳۶۰ و تور مجازی میخواهید پیشنهاد میکنیم به سراغ دوربین های ریکو بروید […]

  پاسخ

نظر