خرید طلا یا خرید سکه ؟

خرید طلا یا طلای دست دوم و یا خرید سکه برای سرمایه گذاری ؟

این سوالی است که در کشور ما بسیار مطرح میشود و بسیاری از افرادی که پولی پس انداز کرده اند با توجه به شرایط اقتصادی برای اینکه ارزش پولشان حفظ شود ترجیح میدهند که پولشان را به طلا و سکه تبدیل کنند . فارغ از اینکه نفس این عمل درست است یا غلط که خود نیازمند نوشتن مطلبی مفصل است صرفا به بررسی این سوال که اگر فردی تصمیم بر خرید طلا و سکه گرفت کدام را انتخاب کند میپردازیم و البته حکمی نخواهیم داد و جوانب گوناگون هر کدام را بررسی میکنیم و تصمیم نهایی با شماست .

1 : خرید طلای نو

بسیاری هستند که بعد از پس انداز کردن مبلغی از پول خود دلشان میخواهد قطعه ای طلا خریداری کنند و هم از آن استفاده نمایند و هم اینکه به قول معروف طلا است دیگر و ارزشمند .
باید بدانید که اگر همراه طلای شما جواهر نیز وجود دارد و اصل هم باشد ( اتمی نباشد ) شما علاوه بر اجرت ساخت طلای نو مبلغ جواهر را نیز میپردازید و د زمان فروش علاوه بر کم کردن اجرت از فاکتور شما جواهر شما را نیز به مبلغی حدود 20 تا 25 درصد کمتر خواهند خرید ( در صورت فروش به فروشنده اصلی اصولا 15 درصد کم میکنند ) همینجا میشود فهمید که اگر قصدتان سرمایه گذاری نیز هست این انتخاب یعنی خرید خرید طلای همراه جواهر بسیار منطقی نخواهد بود مگر اینکه هدفتان این نباشد .
در خرید هایی که همراه طلا جواهر نباشد شما برای خرید طلای نو اجرت ساخت را نیز میپردازید و باید بدانید در هنگام فروش اجرت ساخت از مبلغ فاکتور شما کم خواهد شد ، البته نکته این است که اگر فرض کنیم مبلغ طلا به طور کلی بالا رفته باشد قاعدتا شما ضرر نکرده اید و به نوعی هم لذت داشتن زیوآلات طلای خود را برده اید و هم در طول زمان ارزش پولتان حفظ شده .
بنابراین خرید طلای نو به عنوان سرمایه گذاری نمیتواند گزینه مطمئنی برای کوتاه مدت باشد و بیشتر باید به عنوان یک خرید لذت بخش رویش حساب کرد که هم لذت استفاده از آن را ببرید و هم طی سالیان بعد پولتان ارزشمند مانده باشد .

بخوانید : ” مرکز خرید طلا در تهران ” 

2 : خرید طلای دست دوم

طلای دست دوم چیست ؟
طلای دست دوم به قعطه زیورآلات طلایی گفته میشود که یک بار فروخته شده و دوباره توسط طلا فروشان با کم کردن اجرت خریداری شده و اکنون صرفا به قیمت روز طلا خرید و فروش میشود و ممکن است قیمتهای متغیر آن بستگی به نوع مدل طلا و فروشنده و مرکز خرید داشته باشد و گاهی به طلای کم اجرت نیز معروف است .
نکته بسیار مهم ولی محاسباتی است که اصولا در زمان فروش  طلافروشان برای طلای دست دوم یا کم اجرت انجام میدهند و گاهی میبینیم که قیمت زیاد هم با طلای نو فرقی نمیکند . در گفتگویی که روزنامه صبح اقتصاد با محمد کشتی آرای رییس اتحادیه طلا و جواهر انجام داده است ایشان دلیل این نوع محاسبات را به نوعی دور زدن قانون در سوی طلافروشان اعلام کرده و گفته اند که در حقیقت خرید و فروش طلای کم اجرت قانونی نیست و اگر واحد صنفی این کار را انجام دهد خلاف قانون عمل کرده چرا که بسیاری از این طلاها دارای کد استاندارد نیستند و یا کد استاندارد تقلبی دارند  .
بنابراین خریدن اینگونه طلا ها نیز بسیار ریسک بالا دارد و ممکن کلاه بسیار گشادی بر سر خریدار برود . ولی بسیاری از کارشناسان بر این اعتقاد هستند که اگر از فروشنده معتبر اقدام به خرید طلای دست دوم شود باز هم برای سرمایه گذاری بهتر از طلای نو است .
بهتر است بدانید گاهی طلای دست دوم صرفا طلای خریداری شده از دست مشتری دیگر و فروش به فردی دیگر نیست و گاهی افراد سودجو و کلاهبرداران در کارگاه های زیرزمینی اقدام به تولید طلای با عیار کم ( کمتر از 17 ) کرده و با عنوان دست دوم اقدام به فروش میکنند .
بس بهتر است اگر تصمیم به خریداری این نوع طلا برای سرمایه گذاری دارید حتما از فروشنده های معتبر خرید کرده و اعتبار آنها را از اتحادیه استعلام نمایید تا خدای نکرده کلاه سرتان نرود .

یک تجربه : یکی از دوستان سالهای نه چندان دور مبلغی پول داشت که هم میخواست قطعه طلایی برای همسرش بخرد و هم به نوعی سرمایه گذاری کند و مثلا قصد زرنگی داشت ! با هم به سراغ طلافروشان بازار تهران رفتیم و بعد کلی جستجو قعطه طلایی هم یافتیم و اتفاقا با قیمتی بسیار پایین تر و با ندادن اجرت ساخت آن را خریداری کردیم و حتی فروشنده فاکتور فروش داد و انواع کد ها و ضمانتها هم داخل فاکتور نوشت و مهر کرد . این گذشت تا اینکه سال گذشته  برای خرید خانه و با توجه به گران شدن طلا تصمیم گرفتند تا طلاها را یفروشند ، فکر میکنید چه شد ؟ دوست من همراه همسرش برای فروش رفتند و خریدار گفت چون طلا دست دوم است باید آن را تست کند مگ اینکه بروند سراغ فروشنده اصلی ، آنها رفتند به سراغ فروشنده اصلی ولی آن فروشنده دیگر آنجا نبود و گویی مغازه نیز اجاره ای بوده و چند سال پیش تحویل داده و رفته به ناچار طلا را باید به فرد دیگری میفروختند و زمانی که طلا را تست کردند عیار طلا بسیار پایین تر از 17 بود و این شد که اصلا کسی حاضر به خرید آن طلا از آنها نشد ! شاید یک استعلام ساده از اتحادیه در زمان خرید باعث میشد تا چنین چیزی پیش نیاید و هم آن دوست من طلای دست دوم میخرید و سود میکرد و هم همسرش خوشحال میشد .

بخوانید : ” خرید طلای اینترنتی یا حضوری “

3 : خرید سکه

خرید سکه در کنار خرید دلار از گذشته به عنوان یکی از راههای سرمایه گذاری برای افراد بوده است و در سالهای اخیر به دلیل نوسانات زیاد قیمت ها و تورم زیاد باعث شده تا افراد بیشتری به سمت آن کشیده شوند . البته شاید اگر ارزش پول در طول زمان دچار تغییر نشود به طور طبیعی بیشتر افراد برای سرمایه گذاری به سمت دیگری کشیده شوند ولی به جهت هماهنگ بودن ارزش سکه و طلا با نرخ رشد تورم در کشور بیشتر افراد به این سمت کشیده میشوند .
خرید سکه نسبت به دو روش دیگر یعنی خرید طلای نو و طلای دست دوم از لحاظ اطمینان در نوع طلا یعنی سکه بودن آن مطمئن تر است ، چرا که بیشتر مراکز فروش سکه تحت نظر بانک مرکزی در حال فعالیت هستند و احتمال تقلب در آن کمتر است . در این مورد هم باید بدانید که بهتر است از سکه فروشی های معتبر و با سابقه نسبت به تهیه سکه مورد نیاز خود اقدام کنید . باید بدانید که سکه های نیم و تمام را در هر جایی که بخواهید بفروشید به قیمت روز از شما خواهند خرید ولی در خصوص سکه های ربع مسئله کمی فرق دارد چرا که به دلیل احتمال تقلبی بودن سکه های ربع باعث شده تا اگر بخواهید در جایی به غیر از آدرسی که بر روی پلمپ روی سکه قرار دادر بفروشید حدود 25 هزار تومان پایین تر از شما خرید کنند و احتمالا اصالت سکه ها را نیز تست خواهند کرد .
نکته دیگر در خصوص قیمت سکه این است که سکه دارای یک حباب قیمتی نیز هست یعین قیمت واقعی سکه در حقیقت مقدار طلای آن به همراه اجرت ضرب سکه است ولی دربازار قیمتی بالاتر دارد که به قیمت واقعی سکه و قیمتی که در بازار خرید و فروش میشود حباب گفته میشود . گاهی این حباب بسیار بالا میرود و گاهی به حداقل خود میرسد و بهتر است زمانی اقدام به خرید کنید که حباب در حداقل خود قرار دارد . بسیاری از فروشندگان طلا بر این عقیده هستند که خرید طلای دست دوم برای سرمایه گذاری نسبت به خرید سکه منطقی تر است چرا که حباب ندارد و هر زمان و هرجایی میشود طلا را فروخت ولی خب بسیاری هم خرید سکه با مطمئن و ایمن میدانند .

سخن آخر :

اینکه پولتان را کجا سرمایه گذاری میکنید و چه میخرید به شما بستگی دارد و بسیاری از کارشناسان اقتصادی خرید سکه و طلا و دلار از سوی مردم را فرهنگی اشتباه میدانند که به اقتصاد ضربه میزند ولی چیزی که مهم است این است که در این روند سرتان کلاه نرود و گرفتار دلالان و کلاهبرداران این بازار نشوید و آگاهانه اقدام به معامله کنید و  هیچ گاه عجله نکنید . چه بسیار مواردی بوده که افراد به دلیل گران شدن روز به روز طلا یا سکه با عجله اقدام به خرید کرده اند و بعد کلاه گشادی بر سرشان رفته و جنس تقلبی گیرشان آمده است .

 

Share on telegram
تلگــرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توئیتر
Share on google
گوگل پلاس
Share on facebook
فیسبوک

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *