آموزش ساختن تور مجازی با گوشی و چند نکته طلایی

 تور مجازی ، بازدید مجازی ، واقعیت مجازی و یا وی آر نامهایی است برای نوعی عکاسی پانوراما و دیدن عکسها در نرم افزارهای خاص استفاده میشود . بسیاری هم به دنبال آموزش ساختن تور مجازی با گوشی هستند .
ولی در حقیقت  تمام این عکسهای پانورامای ۳۶۰ درجه تا زمانی که نتوانند در ارتباط با هم باشند و تصوری درست را به مخاطب خود از یک مکان ندهند نمیتوانند به عنوان تور مجازی معرفی شوند . چرا که تور مجازی باید بتواند مخاطب را داخل یک فضا بچرخاند و درکی درست از آن مکان به او بدهد !
برای داشتن یک تور مجازی خوب اولین چیزی که نیاز است داشتن یک عکس خوب ۳۶۰ درجه افقی در ۱۸۰ درجه عمودی است ( به این عکس ، عکس کروی گفته میشود ) . برای داشتن چنین عکسی از ابزارهای گوناگون میتوان استفاده کرد که مهمترین و حرفه ای ترین نوع آن دوربین dslr  به همراه لنز فیش آی و سر سه پایه پانوراما است و یا در مرحله دوم داشتن یک دوربین ۳۶۰ درجه است که با زدن فقط یک دگمه یک عکس ۳۶۰ درجه تولید میکند .
ولی داشتن چنین تجهیزاتی برای افرادی که میخواهند برای تفریح یا برای دل خودشان تور مجازی داشته باشند بسیار گران تمام میشود . باید گفت که با داشتن یک گوشی تلفن همراه هوشمند نیز که کیفیت دوربین قابل قبولی داشته باشد میتوان عکس ۳۶۰ تهیه نمود .

مراحل عکاسی ۳۶۰ بوسیله گوشی تلفن همراه هوشمند – روش اول :

برای تهیه یک عکس ۳۶۰ درجه کافی است تا یک نرم افزار مخصوص عکاسی ۳۶۰ را روی گوشی خود نصب نمایید ( یکی از بهترین ها برنامه دوربین گوگل است  از اینجا نصب کنبد ) . پس از نصب این برنامه خود دوربین شما را همراهی میکنه تا عکسهای خود را از محیط اطرافتان دانه دانه بگیرید و جلو بروید تا به یک عکس ۳۶۰ برسید . بنابراین کار زیاد سختی نیست …
ولی باید چند نکته را در هنگام عکاسی رعایت کنید تا عکس نهایی شما خوب و بدون مشکل باشد :
۱ : همیشه سعی کنید از یک تک پایه استفاده کنید و گوشی خود را بر روی یک تک پایه و یا سه پایه گوشی قرار دهید .
۲ : گوشی را به صورت افقی روی نگهدارنده نصب کنید و نه به صورت عمودی .
۳ : سعی کنی در حالت حرفه ای دوربین ( pro ) عکاسی کنید ، بنابراین سعی کنید برنامه ای را نصب کنید که این مود را داشته باشد .
۴ : در حالت حرفه ای ( pro ) ما امکان تعیین تراز سفیدی که با دو حرف wb  مشخص شده است را داریم بنابراین به جای حالت اتوماتیک تراز سفیدی را روی یک مود مشخص قرار دهید مثلا برای عکاسی در داخل اتاق روی تنگستن و یا فلوروسنت و برای بیرون اتاق روی خورشید یا نور روز بگذارید . این مسئله کمک می کند تا عکس نهایی شما رنگ یک دستی داشته باشد .
۵ : تا جایی که میتوانید حساسیت را زیاد نکنید ایزو را روی ۲۰۰ تنظیم کنید .
۶ : حتما برای عکاسی از تایمر استفاده کنید تا عکسهایتان تار نشوند . و یا سعی کنید در زمان لمس گوشی برای عکاسی کمترین لرزش در ان ایجاد شود .
بعد از مرحله عکاسی شما باید یک عکس ۳۶۰ داشته باشید که میتوانید اطراف را کاملا در آن عکس ببینید . ( در برنامه دوربین گوگل خود برنامه عمل چسباندن عکسها را انجام خواهد داد )

مراحل عکاسی ۳۶۰ بوسیله گوشی تلفن همراه هوشمند – روش دوم  :

تقریبا تمامی گوشی های هوشمند بر روی خود حالت پانوراما را دارند ولی پانورامای دوربین کیفیت قابل توجهی خروجی نمیدهد و ما در این روش به شما میگوییم که چگونه یک عکس پانورمای ۳۶۰ درجه درست کنید .

۱ : در این روش نیاز به برنامه جانبی نیست و فقط با برنامه دوربین خود گوشی قابل انجام است ! دوربین را باز کنید و آن را بر روی حالت حرفه ای ( pro ) قرار دهید .

۲ : تراز سفیدی را ( wb ) بر روی حالت مشخصی بگذارید ، به هیچ وجه روی حالت اتوماتیک نباشد .

۳ : در صورت امکان گوشی را بر روی تک پایه و سه پایه نصب کنید و اگر سه پایه دوربین داشته باشید که چه بهتر و گوشی را بوسیله نگهدارنده ها روی سه پایه نصب کنید .

۴ : شروع به عکاسی کنید و ۳۶۰ درجه دور خود را عکاسی کنید و باید طوری عکاسی کنید که هر عکس ۳۰ درصد عکس قبلی را در خود داشته باشد . تا جایی عکش بگیرید که یک دور کامل زده باشبید .

۵ : عکس ها را داخل کامپیوتر کپی کنید و توسط برنامه ptgui به هم بچسبانید …

۶ : عکس پانورامای ۳۶۰ درجه شما با کیفیت بالا آماده است . لذت ببرید .

سخن آخر :

باید گفت درست است که میتوان با گوشی هم عکس کروی  یا ۳۶۰ درجه تهیه نمود ولی نباید انتظار کیفیتی بسیار خوب از آن داشته باشید و در بسیاری موارد فقط میتوان برای تفریح و یا رفع نیاز فوری از آن استفاده نمود .
امروزه دوربین های ۳۶۰ درجه بسیار پیشرفت کرده اند و میتوانند برای مصارف شخصی و یا تجاری مورد استفاده قرار گیرند .

3 دیدگاه در “آموزش ساختن تور مجازی با گوشی و چند نکته طلایی

  1. سلام ، خوب بود ولی ای کاش یه آموزش جامع تر هم بزارین ، چون اگر بشه با گوشی عکاسی کرد عو تور مجازی ساخت عالیه

  2. من خیلی با گوشی امتهان کردم ولی اونطوری حرفه ای نمیشه ، آخرش دوربین ۳۶۰ خریدم ، شیائومی گرفتم خیلی کیفیت عالی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...