سیلر ، کیلر ، نیم پلی استر و رنگ کاری چوب و تجربه ها

یکی از مراحل بسیار مهم در صنایع چوب قسمت رنگ کردن چوب است ، شاید بتوان گفت حاصل زحمات کشیده شده توسط نجار در مرحله رنگ کاری به بار مینشیند و اگر در این مرحله اتفاقی برای کار بیافتد تمامی زحمات مراحل قبلی بر باد میرود .

قصد ما در این نوشته برخوردی علمی به مقوله رنگ کاری چوب نیست ! بلکه قصد داریم تا تجربه هایی مفید را با شما در میان بگذاریم تا در مهمترین مرحله کار چوب زحمات مراحل قبلی بر باد نرود .

چوب شما چه نوع چوبی است ؟ آیا نیاز دارید تا چوب تغییر رنگ دهد ؟ آیا میخواهید خودرنگ باشد ؟ پاسخ به این سوالات کمک بسیاز زیادی خواهد کرد تا کار رنگ را شروع کنید . اگر نیاز به تغییر رنگ دارید نیاز دارید تا بر روی چوب خود از رنگهایی چون شاپن و یا جوهر های مخصوص رنگ چوب استفاده کنید و در مواردی هم می توانید از رنگ های روغنی و یا آکرلیک نیز استفاده نمایید . توجه داشته باشید که که حلال شاپن بنزین است و جوهر باید با تینر فوری رقیق شود و رنگ های روغنی تینر روغنی و رنگ آکرلیک با آب . در این میان کار با رنگ های آکرلیک مقداری مهارت نیاز دارد چرا که آب موجود در رنگ به خورد چوب میرود و ممکن است چوب باد کند بنابراین از رنگ های آکرلیک در موارد خاص مثل کهنه کاری و … بهتر است استفاده شود . رنگ های روغنی کلا بافت چوب را میپوشاند و باید بدانید که رگه های چوب را دیگر نخواهید دید . بهترین رنگ و آستری که برای تغییر رنگ چوب میتوانید استفاده نمایید شاپن و جوهر است .

سیلر : سیلر ماده ای است که بر روی چوب زده میشود و لایه ای نازک و پلاستیک مانند بر روی چوب ایجاد میکند و چوب را برای مراحل بعدی رنگ کاری آماده میسازد ، در حقیقت علت اصلی اینکه قبل   از  مراحل کیلر و یا نیم پلی استر  لازم است سطح چوب سیلر کاری شود این است تا سطح چوب برای مرحله کیلر و یا نیم پلی استر آماده شده و سیلر مانع جذب کیلر و یا نیم پلی استر درون چوب شود ، نکته بسیار مهم این است که هنگامی که در قوطی سیلر را باز میکنید حتما قبل از مصرف آن را مخلوط کنید .

کیلر : کیلر جزء رنگ های شفاف به شمار میآید و در نوع های براق و مات در بازار موجود است و به نوعی سطح کار سیقلی میکنید نکته مهم در مرحله کیلر این است که محیط نباید هیچ گونه گرد و غباری داشته باشد

نیم پلی استر : نیم پلی استر نیز جزء رنگ های شفاف است که پس از اینکه روی کار زده میشود سطح کار حالتی شیشه ای به خود میگیرد و زیبایی کار را دوچندان میکند نکته مهم در کار کردن با یم پلی استر این است که باید مقدار خشک کن و تینر و نیم پلی استر با هم هماهنگ باشد و حتما در محیط به هیچ عنوان گرد و غبار وجود نداشته باشد چرا که اگر گرد و غبار روی سطح نیم پلی استر بنشیند جلوه ای زشت به کار خواهد داد . نیم پلی استر سطح چوب را تا حد زیادی در برابر رطوبت محافظت میکند و باعث میشود تا تمیز کردن چوب نیز آسانتر شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...