شغل نجاری و ملزومات شروع کارگاه نجاری

شغل نجاری از آن دست شغل هایی است که این روزها دوباره افراد به سمتش میروند و میخواهند با داشتن کارگاه نجاری درآمدی برای خود داشته باشند .
یکی از مهمترین دغدغه های افراد برای برپایی یک کارگاه نجاری این است که از کجا باید شروع کرد ؟ مکان کارگاه باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟ چه آموزشهایی را باید ببینند و چه وسایل و لوازمی برای شروه نیاز خواهند داشت ؟

نکته مهم برای شروع پاسخ به این سوال هست که هدفتان از نجاری چیست و چه محصولی را میخواهید تولید کنید ؟ آیا میخواهید به سراغ محصولات بزرگ مانند مبل و تخت خواب و کمد و دراور بروید و یا میخواهید کارهای کوچک و تزئینی درست کنید و شاید هم هدفتان تولید آثار هنری دست ساز چوبی است . دانستن این نکته میتواند به شما بسیار کمک کند تا بتوانید لوازم درستی را خریداری کنید و مکان مناسب را برگزینید .

۱ : مکان کارگاه نجاری :

نجاری جزو آن دسته از کارهایی است که اصولا سرو صدای زیادی ایجاد میکند و همچنین به دلیل وجود خاک اره زباله نیز تولید میکند ، حال تهیه مکان مناسب بستگی به تولیدات شما دارد ! اگر به دنبال تولید محصولات حجیم و بزرگ هستید بنابراین محیط باید حتما کارگاهی بوده و از محیط مسکونی دور باشد ویا اگر اطراف آن محیط مسکونی است به گونه ای باشد که سروصدا و زباله ها قابل کنترل باشند ولی اگر به دنبال تولیدات کوچک هستید و یا تولیدات هنری شاید با یک مکان ۱۵ متری هم بتوانید کارتان را شروع کنید ولی چیزی که اهمیت دارد این است که مکان مورد نظر باید تهویه بسیار خوب داشته باشد . همچنین باید بدانید که آیا میخواهید از صفر چوب را به صورت خام تهیه نمایید و تمام کارهایی که برای تولید لازم است که توضیح خواهیم داد را خودتان انجام دهید و یا مرحله اول را برونسپاری میکنید و یا میخواهید کا رنگ را نیز خودتان انجام دهید و یا نه چرا که اگر بخواهید همه کارها را خودتان انجام دهید نیاز به سه قسمت در کارگاه دارید قسمتی که کارهای برش اولیه و سمباده کاری ها انجام میشود که تولید خاک اره میکند ، قسمتی که کارهای وصل نمودن قسمتهای مختلف انجام میشود و چسب کاری و میخ کاری ها انجام میشود و قسمتی مجزا برای رنگ کاری که باید آری از هرگونه گرود و خاک باشد .
بنابراین مکان کارگاه نجاری حتی الامکان باید دور از محدوده مسکونی ( واگر در محدوده مسکونی است از لحاظ صدا و گرد و خاک عایق شود ) و دارای تهویه بسیار مناسب باشد . البته امروزه دستگان های پیشرفته صدای کم تولید کرده و مسئله گرو و خاک را نیز با مکنده های صنعتی میتوان تا حدودی رفع کرد ولی شاید برای کارگاهی برای شروع کار بسیار گران و هزینه بر باشد .

۲ : لوازم و دستگاه های لازم برای نجاری :

لوازمی هست که لازمه کار است مانند : چکش نجاری ، میخ کش و انبردست و انواع پیچ گوشتی ، انواع گیره دستی ، انواع منگنه و میخکوب ها اینها لوازم اولیه ای است که لازم نیست یکجا تهیه کنید و زمانی که کار را شروع کنید بر حسب نیازتان میتوانید آنها را تحمیل کنید مثلا شاید منگنه کوب نیاز نداشته باشید یا یپچ گوشتی خاصی نیاز داشته باشید بنابراین در خرید لوازم عجله نکنید و بگذارید تا کار به شما بگوید که چه چیز نیاز دارید .

در خصوص دستگاه ها :

اگر هدفتان تهیه چوب خام و انجام تمامی کارهای نجاری از صفر است ۳ دستگاه حتما نیاز است : اره فلکه ، دستگاه گندگی و دستگاه کنارگیری ، اره فلکه برای بریدن و خرد کردن چوب ، گندگی برای یکنواخت کردن میزان قطر مورد نظر چوب و کنار گیر برای قائمه کردن کناره های چوب . ولی تمامی این کارها را میتوانید در مزاکز فروش چوب نیز انجام دهید و با پرداختن مبلغی چوبهای مورد اندازه خود را تهیه نمایید . بنابراین این سه دستگاه نیاز کارگاه های بزرگ و تولیدات انبوه است .

دستگاه ضروری برای هر کارگاه نجاری : دو دستگاه از جمله دستگاه هایی است که وجودش در هر کارگاه نجاری ای واجب است و بسیار پر کاربرد : یکی اره فارسی بر و دیگری اره رومیزی .
اره فارسی بر علاوه بر فارسی کردن لبه ها میتواند برای برش دادن های دقیق مورد استفاده قرار گیرد و اره رومیزی برای برشهای دقیق طولی بسیار کارآمد است .

اره عمود بر و اور فرز : این دو دستگاه میتوانند کارهای بسیاری را انجام دهند ، اره عمود بر برای برش های عمودی که با دست انجام میشود مناسب است و اور فرز هم برای انواع طرح در کناره ها و روی چوب میتواند مورد استفاده قرار گیرد ولی هر دو دستگاه باید بسته به نیاز شما تهیه شود و لازمه همه کارگاه ها نیست .

میخکوب و پمپ باد : پمپ باید در کارگاه میتواند کارگشا باشد مخصوصا اگر از ابزارهایی بادی همچون میخکوب بادی و پیستوله بادی برای رنگ بخواهید استفاده کنید ولی میتوان گفت برای شروع کار ضروری نیست ولی اگر بتوانید پمپ بادی مناسب تهیه کنید بد نیست . نکته مهم در تهیه پمپ باد منبع ذخیره و قدرت آن است اگر بخواهید کارهای رنگ و یا میخ زنی مداوم انجام دهید بهتر است مخزن شما بزرگ باشد که وسط کار مجبور نباشید برای پر شدن مخزن کار را تعطیل کنید . ولی برای کارهای سبک و تولیدات هنری و سبک شاید پمپ باد کوچک نیز کار را راه بیاندازد . پس عجله نکنید و بگذارید تا کارتان شروع شود و حجم و نوع کار شما خودش میگوید چه باید بخرید .

در خصوص آموزش ها :

وارد شدن به هر کاری بدون آموزش یعنی آزمون و خطا و این یعنی از دست دادن زمان و هزینه برای شما تا بخواهید یاد بگیرید و شاید گاهی حادثه ای که جبران ناپذیر است . در خصوص شغل نجاری کلاهای آموزشی زیادی وجود دارد و پیشنهاد میکنیم حتما در یک دوره ابتدایی نجاری شرکت کنید تا با اصول اولیه آشنا شوید و بعد از آن بهتر است برای مدتی در کنار فردی استادکار شروع به کار کنید تا با محیط کار نجاری و اصول آن آشنا شوید و بعد از آن اقدام به کار به صورت مستقل نمایید .

نجاری و خطرات آن :

هر شغلی که حالت کارگاهی دارد به همراه خود خطراتی را نیز دارد و نجاری نیز مستثنی نیست ولی با رعایت کردن اصول ایمنی و استفاده از دستگاه های استاندارد و ایمن میتوان تا حدود زیادی جلوی آسیبها را گرفت .
آسیبهای دست و آسیبهای دستگاه تنفس مهمترین آسیبهای شخل نجاری است باید بدانید که حتما برای استفاده از دستگاه ها از دستکشهای ضد برش و ایمن استفاده کنید و قبل از کار با هر دستگاه کاملا به دگمه ها و ضامن های آن آشنا شوید ، حتما در کار با دستگاه هایی که تولید صدا میکنند از گوشی استفاده کنید تا به گوش شما آسیب وارد نشود و مهمترین نکته اینکه در تمامی مراحل کار نجاری مخصولا در هنگام برش چوب و رنگ کاری از ماسک استفاده کنید .

شغل نجاری و صنایع هنری :

بسیاری از تولیدات هنری چوبی را میتوان زیرمجموعه نجاری قرار داد ولی بسیاری از این هنر ها نیاز به داشتن کارگاهی پر از تجهیزات ندارد و میتوان حتی در خانه و یا با داشتن یک اتاق کوچک آنها را انجام داد و به عنوان محصولات هنری چوبی به فروش رساند .
همچنین یکی از هنرهای زیرمجموعه نجاری هنر خراطی چوب است که شاید برای راه اندازی یک کارگاه خراطی فقط یک دستگاه خراطی و انواع مقارها نیاز باشد ولی مهارت پیدا کرد در هنر خراطی خود نیازمند آموزشها و تمرین های بسیاری است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...