عکاسی ۳۶۰ درجه گوگل

گوگل را میتوان بزرگترین موتور جستجو دانست که امکانات جانبی زیادی نیز برای کاربران خود فراهم کرده است . یکی از این امکانات تور مجازی گوگل و یا بهتر بگوییم عکاسی ۳۶۰ درجه گوگل است .
البته عکاسی ۳۶۰ درجه را میتوان به دو روش برای قرار دادن در گوگل انجام داد ، یکی عکاسی کردن با گوشی توسط برنامه دوربین گوگل و یا از طریق دوربین های ۳۶۰ که امکان ارسال مستقیم به گوگل را داشته باشند ( مانند دوربین ۳۶۰ سامسونگ ) . روش دیگری هم برای تهیه عکس ۳۶۰ هست که روش حرفه ای توسط عکاسان است که باید با تجهیزات عکاسی ۳۶۰ یعنی دوربین dslr  و لنز فیش آی و سر سه پایه پانوراماست .

امکان قرار دادن عکس ۳۶۰ در گوگل در ابتدا برای گوگل استریت طراحی شد و هدف از این طرح این بود تا کاربران بتوانند از طریق گوشی هوشمند خود عکسهای پانوراما ۳۶۰ درجه از موقعیت خود بگیرند و دقیقا با ثبت آن موقعیت بر روی نقشه عکس خود را نیز بارگزاری نمایند .
ولی چند سالی است که کاربران اقدام به تهیه عکسهای ۳۶۰ حرفه ای برای کارفرمایان خود کرده و مکان ها و مشاغل مختلف را در گوگل بارگزاری میکنند . این کار چه سودی برای یک شغل دارد ؟
به طور حتم همه ما به دنبال این هستیم تا شغل و کار خود را به دیگران معرفی نماییم و امکانات و تجهیزات احتمالی خود را نشانشان دهیم ، بنابراین اقدام به تهیه عکس از قسمتهای مختلف مجموعه کاری خود میکنیم و شاید کاتالوگ تهیه کنیم و یا بروشور چاپ کنیم ، احتمالا عکسهای خود را در شبکه های اجتماعی برای دیده شد قرار میدهیم .
ولی چه چیزی میتواند وسوسه کننده تر از این باشد که زمانی که فردی در گوگل در حال جستجو است ما را بیابد و بعد با دیدن عکس ۳۶۰ گوگل ما تا ۷۰ درصد با مجموعه کاری ما آشنایی پیدا کند ! خب این عالی است .

قبل از اینکه به مزایا و معایب عکاسی ۳۶۰ گوگل بپردازیم میخواهیم دو عبارت ” تور مجازی ” و ” عکاسی ۳۶۰ ” را بررسی نماییم :
اگر شما از یک مکان اقدام به تهیه عکس پانوراما نمایید که ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی را پوشش دهد در حقیقت شما یک عکس ۳۶۰ درجه یا به عبارت حفه ای تر یک عکس کروی خواهید داشت . که میتوانید بوسیله نرم افزارهای گوشی  آن عکس را به صورت کروی ببینید .
ولی داشتن عکس ۳۶۰ درجه نمیتواند به منزله تور مجازی باشد ! حال اگر چندین عکس کروی را در کنار هم قرار دهید به گونه ای که این عکسها با هم در ارتباط باشند و امکان درک مکان را به ما بدهد شما یک تور مجازی درست کرده اید .

بنابراین زمانی که شما یک عکس ۳۶۰ تهیه میکنید و در گوگل بارگزاری میکنید باید آن را به نقطه بعدی ارتباط دهید تا تور مجازی گوگل داشته باشید و بیشترین بازده را بگیرید ولی اگر عکسهای شما به صورت تک به تک در گوگل بارگزاری شود احتمالا فقط نخاطب خود را گیج کرده اید . بنابراین پیشنهاد میشود تا در صورتی که میخواهید تور مجازی گوگل را تهیه نمایید حتما این کار را به افراد حرفه ای و با تجربه بسپارید .

مزایای عکاسی ۳۶۰ گوگل و تور مجازی گوگل :

۱ : شما نیاز به فضای اینترنتی ندارید و از گوگل استفاده خواهید کرد
۲ : با سرچ شما در گوگل تور مجازی شما نیز در کنار سایر مشخصات خواهد بود .
۳ : قابلیت استفاده از حالت vr
۴ : امکان قرار دادن در وب سایت خودتان  به صورت embed

معایب تور مجازی گوگل :

۱ : داشتن یک قالب مشخص و پیروی از آن
۲: عدم طراحی منحصربفرد برای تور مجازی خودتان
۳: عدم امکان قرار دادن لیست مکانها به صورت فارسی
۴: عدم امکان قرار دادن چیزهایی مانند موسیقی پس زمینه ، لوگو ، توضیحات و …
۵ : عدم شروع حرکت صحنه در نمای اول ( این قابلیت بسیار برای راهنمایی مخاطب مهم است )
۶ : پیچیدگی استفاده برای مخاطب ایرانی علی رغم سادگی آن !

موارد ذکر شده به معنی تایید و یا عدم تایید تور مجازی گوگل نیست ، چرا که مهمتر از اینکه تور مجازی شما قرار دارد کیفیت عکسهای کروی شماست و از آن مهمتر این است که مخاطب شما به سمت دیدن تور مجازی شما هدایت شود و پس از اینکه به آن رسید بتواند به سادگی با آن ارتباط برقرار کرده و از آن استفاده نماید .
مگر میشود گوگل مخاطب خود را گیج کند ؟! عکاسی ۳۶۰ گوگل چیزی بسیار ساده است چرا که قرار است فقط یک نما در آن دیده شود یا شاید نهایت دو نما و بیشتر برای معرفی یک نقطه مانند میدان یک شهر یا خیابان است . در بسیاری از تور های مجازی گوگل که تهیه شده است به ارتباط بین نقاط توجه نمیشود و یا مثلا برای یک مکان با ۲۰ نقطه از گوگل استفاده میشود که خب یک اشتباه است .
زمانی که شما مثلا یک هتل دارید که ۳۰ نقطه برای معرفی دارد بهتر است تور مجازی حرفه ای تهیه کنید تا بتوانید فلش های راهنما را به خوبی به کاربر نشان دهید و حداقل یک منو برای انتخاب نماها به کاربر داخل تور مجازی قرار دهید تا زمانی که کاربر وارد تور مجاز شما میشود بتواند از طریق منو مثلا اتاق دبل را ببینید و بداند که کجای هتل قرار دارد . ولی اگر شما یک سالن آرایش دارید که با همان یک عکس ۳۶۰ کلیت را نشان میدهد خب قرار دادن در گوگل راه مناسبی است .

تور مجازی گوگل بسیار ساده است یعنی خبری از منو های زیاد و یا لوگو مزاحم نیست چرا که هدف فقط نشان دادن عکس ۳۶۰ درجه است ولی در بسیاری از تور های مجازی که توسط افراد حرفه ای هم تهیه میشود ما شاهد این هستیم که تور مجازی را با وب سایت اشتباه گرفته اند و داخل تور مجازی انواع منو و لوگو قرار دارد ، فردی داخل تور مجازی حرف میزند ، موسیقی پس زمینه پخش میشود انواع فلش های راهنما وجود دارد و مخاطب به جای اینکه با فضا درگیر شود با ابزارهای جانبی درگیر میشود و شاید گیج و سردرگم صفحه را ترک کند و هرگز بازنگردد .

گفتیم مهمترین موارد تور مجازی عکس با کیفیت است و اینکه مخاطب آن را ببینید و از دیدن مکان لذت ببرد . داشتن عکس با کیفیت به نوع عکاسی بستگی دارد که با دوربین ۳۶۰ عکاسی میشود و یا با دوربین حرفه ای ، ولی میتوان بهترین نرم افزار در زمینه تولید تور مجازی را نرم افزار krpano دانست که فضایی بسیار ساده را ایجاد میکند و با کمترین مزاحمت برای مخاطب منوی مکان در آن قرار دارد و امکان مشاهده تور مجازی به صورت vr  را داراست و مهمتر از همه اینکه قابلیت اجرا در ویندوز و اندروید و ios  را داراست . مشاهده نمونه ای از تور مجازی ساخته شده با krpano و عکاسی با دوربین dslr حرفه ای )

این مطلب رو به اشتراک بگذار
واتس اپ
تلــگرام
گوگل +
توئیتر

نظر