کیفیت مهمترین چالش در ساختن تور مجازی

زمانی که صحبت از ساختن تور مجازی میشود موارد زیادی به ذهن عکاس ها و مشتری ها میرسد ، مثل اینکه تور مجازی ما چند نقطه برای عکاسی دارد و یا نوع گرافیک آن چگونه باید باشد و یا اینکه از کدام نقطه شروع شود .
ولی مهمترین نکته این است که کیفیت عکس ما چقدر برایمان مهم است و عکاس با چه ابزاری میخواهد عکسهای ۳۶۰ ما را تهیه کند تا تبدیل به تور مجازی کند ! این نکته در بسیاری از موارد به ذهن کارفرما نمیرسد و درک درستی از کیفیت در عکسهای تور مجازی ندارد چرا که در کشور ما افراد آشنایی کمتری به تور مجازی دارند و بیشتر نمونه های خارجی را میبینند و یا نمونه های بسیار خوب عکاسان را میبینند و تصوری از کیفیت در ذهنشان شکل میگیرد .
در گذشته نه چندان دور برای عکاسی ۳۶۰ و تهیه عکس برای تور مجازی چاره ای جز تهیه دوربین dslr و سرسه پایه پانوراما به همراه لنز های فوق واید ( فیش آی ) نبود و افرادی هم که اقدام به عکاسی میکردند عکاسان حرفه ای بودند … بنابراین کیفیت عکسها در تمامی تور مجازی های سالهای گذشته بسیار بالاست .
ولی چند سالی است که دوربین هایی با عنوان دوربین ۳۶۰ وارد بازار شده که با جثه کوچک خود میتواند فقط با زدن یک دگمه عکس ۳۶۰ درجه تولید کند و دردسرهای دوربین های dslr را نداشته باشد !
ولی باید همینجا بگوییم که تا زمانی که اندازه لنز دوربین های ۳۶۰ کوچک است و امکان تغییر درجه دیافراگم را نداشته باشند ( حداقل حالت بسته ۱۶ باشد ) و دارای سنسورهای کوچک باشند نمیتوانند به کیفیتی مانند دوربین های dslr برسند .
تورمجازی چیزی نیست جز یک عکس ۳۶۰ درجه که داخل نرم افزار داخل یک کره قرار میگیرد و بیننده را در مرکز تصویر قرار میدهد و باید بگوییم اگر عکسی نباشد تور مجازی هم وجود نخواهد داشت . ولی تهیه عکس با دوربین های dslr  هم زمانبر است و هم گران چرا که برای تهیه یک عکس ۳۶۰ از یک نقطه حداقل باید ۱۰ عکس با لنز فیش آی گرفته شود و بعد این عکسها با هم ترکیب شوند اصلاح و ادیت شوند و بعد بع مرحله ساختن تور مجازی برسند و این یعنی زیاد شدن زمان و کار ساختن تور مجازی که باعث بالا رفتن قیمت خدمات نیز میشود .

ولی واقعا هدف از تهیه تور مجازی چیست ؟! مگر نه اینکه شما میخواهید مکان مورد نظر را با تمام زیبایی ها و ویژگی های خودش به مخاطب خود نشان دهید ؟ بنابراین کیفیت عکس شما بسیار مهم است . وقتی صحبت از کیفیت در عکس ۳۶۰ درجه میشود یعنی وضوح اجسام و محیط برای مخاطب بالا باشد و شارپنس بالایی داشته باشد که باعث بالا رفتن و دیده شدن بهتر جزئیات در تصویر میشود .
سه عامل بسیار مهم در بالا بردن وضوح تصویر قدرت لنز در ثبت تصویر ، اندازه سنسور در جهت کاهش نویز تصویر و عدد دیافراگم در جهت وضوخ بیشتر در عمق میدان است . البته نرم افزارهای داخلی دوربین ها نیز ور خروجی عکس نهایی میتواند تاثیر بگذارد .
از سه مورد بالا قدرت لنز را تا حدی با بالا بردن کیفیت ساخت میتوان در دوربین ها ۳۶۰ بالا برد ولی دو مورد دیگر یعنی بزرک شدن سنسور و قرار دادن دیافراگم متغییر لازمه تغییر در اندازه دوربین است که فعلا به جهت اینکه  کوچکی این نوع دوربین ها مزیت انها به حساب میآید در انها گنجانده نشده است . از طرفی زمانی که ما با دوربین dslr  اقدام به عکاسی میکنیم ۱۰ عکس مثلا ۱۸ مگاپیکسلی میگیریم و عکس نهایی ما حدود ۱۸۰ مگاپیکسل خواهد بود که این بتعث میشود تا حتی زمانی که عکس را برای استفاده در تور مجازی کوچک میکنیم کیفیت جزئیات در عکس باقی بماند .

کیفیت تور مجازی که عکسهای آن با دوربینdslr  و البته توسط فرد حرفه ای ساخته شده باشد میتوان گفت حداقل ۵ برابر از کیفیت بهترین دوربین ۳۶۰ بازار ( که شاید ۵۰ میلییون قیمتش باشد ) بهتر خواهد بود .
ولی این باعث نمیشود که ما دوربین های ۳۶۰ را کنار بگذاریم ، دور نیست زمانی که دوربین های ۳۶۰ بزرگتر با قابلیت دوربین های dslr  تولید شود و تمامی تور مجازی ها کیفیتی بالا داشته باشند . نکته این است که ما چه هدف و انتظاری از تور مجازی داریم ؟ زمانی که شما یک رستوران دارید که دلتان میخواهد مثلا تمام ریزه کاری های تزئینات رستوران را مخاطب ببیند انتخاب دوربین ۳۶۰ خودکشی است . ولی اگر میخواهید مخاطب فقط یک محیط لوکس را درک کند میتوانید از دوربین های با کیفیت ۳۶۰ استفاده کنید .
اگر شما کارخانه ای دارید که هر سالن آن هزار متر است و انواع دستگاه ها در آن است و میخواهید تمامی دستگاه ها به وضوخ دور با نزدیک دیده شود استفاده از دوربین ۳۶۰ اشتباه است ولی اگر فقط هدفتان نشان دادن کلیت کارخانه و دستگاه هاست اشکالی ندارد .

2 دیدگاه در “کیفیت مهمترین چالش در ساختن تور مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...