عکاسی ۳۶۰ درجه و تور مجازی گوگل

گوگل را میتوان بزرگترین موتور جستجو دانست که امکانات جانبی زیادی نیز برای کاربران خود فراهم کرده است . یکی از این امکانات تور مجازی گوگل و یا بهتر بگوییم عکاسی ۳۶۰ درجه گوگل است .
البته عکاسی ۳۶۰ درجه را میتوان به دو روش برای قرار دادن در گوگل انجام داد ، یکی عکاسی کردن با گوشی توسط برنامه دوربین گوگل ( دانلود کنید ) و یا از طریق دوربین های ۳۶۰ که امکان ارسال مستقیم به گوگل را داشته باشند ( مانند دوربین ۳۶۰ سامسونگ ) . روش دیگری هم برای تهیه عکس ۳۶۰ هست که روش حرفه ای توسط عکاسان است که باید با تجهیزات عکاسی ۳۶۰ یعنی دوربین dslr  و لنز فیش آی و سر سه پایه پانوراماست .

امکان قرار دادن عکس ۳۶۰ در گوگل و تور مجازی گوگل در ابتدا برای گوگل استریت طراحی شد و هدف از این طرح این بود تا کاربران بتوانند از طریق گوشی هوشمند خود عکسهای پانوراما ۳۶۰ درجه از موقعیت خود بگیرند و دقیقا با ثبت آن موقعیت بر روی نقشه عکس خود را نیز بارگزاری نمایند .
ولی چند سالی است که کاربران اقدام به تهیه عکسهای ۳۶۰ حرفه ای برای کارفرمایان خود کرده و مکان ها و مشاغل مختلف را در گوگل بارگزاری میکنند . این کار چه سودی برای یک شغل دارد ؟
به طور حتم همه ما به دنبال این هستیم تا شغل و کار خود را به دیگران معرفی نماییم و امکانات و تجهیزات احتمالی خود را نشانشان دهیم ، بنابراین اقدام به تهیه عکس از قسمتهای مختلف مجموعه کاری خود میکنیم و شاید کاتالوگ تهیه کنیم و یا بروشور چاپ کنیم ، احتمالا عکسهای خود را در شبکه های اجتماعی برای دیده شد قرار میدهیم .
ولی چه چیزی میتواند وسوسه کننده تر از این باشد که زمانی که فردی در گوگل در حال جستجو است ما را بیابد و بعد با دیدن تور مجازی گوگل  ما تا ۷۰ درصد با مجموعه کاری ما آشنایی پیدا کند ! خب این عالی است .

قبل از اینکه به مزایا و معایب تور مجازی گوگل بپردازیم میخواهیم دو عبارت ” تور مجازی ” و ” عکاسی ۳۶۰ ” را بررسی نماییم :
اگر شما از یک مکان اقدام به تهیه عکس پانوراما نمایید که ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی را پوشش دهد در حقیقت شما یک عکس ۳۶۰ درجه یا به عبارت حرفه ای تر یک عکس کروی خواهید داشت . که میتوانید بوسیله نرم افزارهای گوشی  آن عکس را به صورت کروی ببینید .
ولی داشتن عکس ۳۶۰ درجه نمیتواند به منزله تور مجازی باشد ! حال اگر چندین عکس کروی را در کنار هم قرار دهید به گونه ای که این عکسها با هم در ارتباط باشند و امکان درک مکان را به ما بدهد شما یک تور مجازی درست کرده اید .

بنابراین زمانی که شما یک عکس ۳۶۰ تهیه میکنید و در گوگل بارگزاری میکنید باید آن را به نقطه بعدی ارتباط دهید تا تور مجازی گوگل داشته باشید و بیشترین بازده را بگیرید ولی اگر عکسهای شما به صورت تک به تک در گوگل بارگزاری شود احتمالا فقط مخاطب خود را گیج کرده اید . بنابراین پیشنهاد میشود تا در صورتی که میخواهید تور مجازی گوگل را تهیه نمایید حتما این کار را به افراد حرفه ای و با تجربه بسپارید .

مزایای عکاسی ۳۶۰ گوگل و تور مجازی گوگل :

۱ : شما نیاز به فضای اینترنتی ندارید و از گوگل استفاده خواهید کرد
۲ : با سرچ شما در گوگل تور مجازی شما نیز در کنار سایر مشخصات خواهد بود .
۳ : قابلیت استفاده از حالت vr
۴ : امکان قرار دادن در وب سایت خودتان  به صورت embed

معایب تور مجازی گوگل :

۱ : داشتن یک قالب مشخص و پیروی از آن
۲: عدم طراحی منحصربفرد برای تور مجازی خودتان
۳: عدم امکان قرار دادن لیست مکانها به صورت فارسی
۴: عدم امکان قرار دادن چیزهایی مانند موسیقی پس زمینه ، لوگو ، توضیحات و …
۵ : عدم شروع حرکت صحنه در نمای اول ( این قابلیت بسیار برای راهنمایی مخاطب مهم است )
۶ : پیچیدگی استفاده برای مخاطب ایرانی علی رغم سادگی آن !

موارد ذکر شده به معنی تایید و یا عدم تایید تور مجازی گوگل نیست ، چرا که مهمتر از اینکه تور مجازی شما قرار دارد کیفیت عکسهای کروی شماست و از آن مهمتر این است که مخاطب شما به سمت دیدن تور مجازی شما هدایت شود و پس از اینکه به آن رسید بتواند به سادگی با آن ارتباط برقرار کرده و از آن استفاده نماید .

مگر میشود گوگل مخاطب خود را گیج کند ؟!

عکاسی ۳۶۰ گوگل چیزی بسیار ساده است چرا که قرار است فقط یک نما در آن دیده شود یا شاید نهایت دو نما و بیشتر برای معرفی یک نقطه مانند میدان یک شهر یا خیابان است . در بسیاری از تور های مجازی گوگل که تهیه شده است به ارتباط بین نقاط توجه نمیشود و یا مثلا برای یک مکان با ۲۰ نقطه از گوگل استفاده میشود که خب یک اشتباه است .
زمانی که شما مثلا یک هتل دارید که ۳۰ نقطه برای معرفی دارد بهتر است تور مجازی حرفه ای تهیه کنید تا بتوانید فلش های راهنما را به خوبی به کاربر نشان دهید و حداقل یک منو برای انتخاب نماها به کاربر داخل تور مجازی قرار دهید تا زمانی که کاربر وارد تور مجازی شما میشود بتواند از طریق منو مثلا اتاق دبل را ببینید و بداند که کجای هتل قرار دارد . ولی اگر شما یک سالن آرایش دارید که با همان یک عکس ۳۶۰ کلیت را نشان میدهد خب تور مجازی گوگل راه مناسبی است .

تور مجازی گوگل بسیار ساده است یعنی خبری از منو های زیاد و یا لوگو مزاحم نیست چرا که هدف فقط نشان دادن عکس ۳۶۰ درجه است ولی در بسیاری از تور های مجازی که توسط افراد حرفه ای هم تهیه میشود ما شاهد این هستیم که تور مجازی را با وب سایت اشتباه گرفته اند و داخل تور مجازی انواع منو و لوگو قرار دارد ، فردی داخل تور مجازی حرف میزند ، موسیقی پس زمینه پخش میشود انواع فلش های راهنما وجود دارد و مخاطب به جای اینکه با فضا درگیر شود با ابزارهای جانبی درگیر میشود و شاید گیج و سردرگم صفحه را ترک کند و هرگز بازنگردد . البته استفاده از این امکانات زمانی که بجا و با طراحی مناسب انجام شود میتواند تورمجازی را حرفه ای تر کرده و مخاطب درست هدایت نماید .

تور مجازی گوگل یا وب سایت شخصی و یا ببین برو ؟

گوگل یک موتور جستجوی قدرتمند است و بسیاری از افراد از آن طریق اطلاعات خود از اینترنت را کسب میکند بنابراین ثبت شغلتان بر روی نقشه گوگل میتواند امری مهم باشد ، حال شما عکسهای ۳۶۰ خود را از محل کارتان تهیه کرده اید و میخواهید بر روی تور مجازی گوگل قرار دهید ، این هم بسیار عالیست و در حقیقت قرار دادن عکسهای ۳۶۰ در تور مجازی گوگل هیچ ارتباطی با داشتن وب سایت شخصی و یا ثبت تور مجازی شما در ببین برو ندارد !
ولی نکاتی  مهم مطرح است ، اول اینکه با توجه به سیاستهای گوگل و مسائل تحریم ممکن است در آینده گوگل استفاده از خدمات تورمجازی را پولی کند و آنجاست که ممکن است شما برای اینکه تور مجازیتان به نمایش خود در گوگل ادامه دهد باید پول زیادی پرداخت کنید ( ممکن هم هست هیچگاه این اتفاق نیافتد ) و دوم اینکه ممکن است به دلایل تحریم نمایش تور مجازی را برای کشورمان قطع کند ! بنابراین شرط عقل است که حتما تور مجازی خود را علاوه بر گوگل در وب سایت شخصی خود و یا با استفاده از خدمات میزبانی ببین برو در ببین برو هم به نمایش بگذارید .
حال فرض کنید شما تور مجازی خود را در وب سایت شخصی خود و گوگل قرار داده اید با ثبت کردن تور مجازی خود در ببین برو این امکان را برای خود بوجود میآورید تا مخاطبان بیشتری تور مجازی شما را بازدید نمایند … و ار طرفی حتی اگر تور مجازی خود را فقط در گوگل قرار داده اید با ثبت تور مجازی خود در ببین برو صفحه تور مجازی شما برای همیشه در ببین برو ثبت شده است و هر زمان که بخواهید میتوانید لینک تور مجازی خود را تغییر دهید .
بنابراین تور مجازی گوگل ، سایت شخصی و ببین برو هیچ تداخلی در هم ندارند و مکمل هم هستند پس بهتر است در سه را داشته باشید .

گفتیم مهمترین موارد تور مجازی عکس با کیفیت است و اینکه مخاطب آن را ببینید و از دیدن مکان لذت ببرد . داشتن عکس با کیفیت به نوع عکاسی بستگی دارد که با دوربین ۳۶۰ عکاسی میشود و یا با دوربین حرفه ای ، ولی میتوان بهترین نرم افزار در زمینه تولید تور مجازی را نرم افزار krpano دانست که فضایی بسیار ساده را ایجاد میکند و با کمترین مزاحمت برای مخاطب منوی مکان در آن قرار دارد و امکان مشاهده تور مجازی به صورت vr  را داراست و مهمتر از همه اینکه قابلیت اجرا در ویندوز و اندروید و ios  را داراست . مشاهده نمونه ای از تور مجازی ساخته شده با krpano و عکاسی با دوربین dslr حرفه ای )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...